ВАМПИР - Премиера
10.09.2022 г., 19:00 ч. – 21:00
Драматичен театър Пловдив, Голяма зала
Премиера!
Драматичен театър - Пловдив
представя
ВАМПИР
от Антон Страшимиров
сценичен вариант и режисура Пламен Марков
сценография и костюми Мира Каланова
музика Петя Диманова
Участват:
Ивана Папазова, Мария Сотирова, Добрин Досев, Ирина Митева/ Радина Думанян, Константин Еленков, Владимир Солаков, Тодор Генов, Стоян Сърданов, Стефан Попов, Марин Младенов, Венелин Методиев, Красимир Василев, Симеон Алексиев, Димитър Банчев, Стилиян Стоянов, Патриция Пъндева, Спартак Апостолов, Борис Кръстев
Преди 150 години, на 15 юни 1872 г. в град Варна е роден класикът на българската литература, общественикът, народопсихологът Антон Страшимиров. Той е написал доста романи, но както казва неговият биограф и вещ анализатор на неговото творчество Минко Николов, самата негова биография е най-интересният му, макар и ненаписан роман. В началото на своето литературно творчество Антон Страшимиров черпи с пълни шепи от противоречивото си и до голяма степен авантюрно битие на учител по най-отдалечени селища на новоосвободена България. Неговата природна впечатлителност и талант да разказва колоритно, но и убедително, бързо е забелязана от хората с интереси в културата и народознанието. За него е напълно валидно определението, което самият той дава за предшественика си, също писател и общественик, Петко Рачов Славейков: „самобитен българин с проблясъци на гениалност“
Преди 120 години, през 1902 г., Антон Страшимиров написва някак почти от нищото една от крайъгълните пиеси на българската класическа драматургия - пиесата „Вампир“. Това е едно от най-поставяните български драматургически произведения. След толкова много интерпретации, като че ли е време да се вгледаме по-внимателно в оригинала, както и в създадените от Страшимиров по същото време разкази, които по-късно до висока степен са вплетени в тази негова първа драматургическа творба, сюжетно и стилистично. В тъканта на достоверния български сюжет може да се открият всички проникновения на европейската художествена мисъл от времето, когато е писан „Вампир“, както и много откровения и открития, които трасират бъдещи развития на българската народопсихология. Това прави „Вампир“ винаги съвременна творба.